»Melt-Banane ne morete le poslušati; Melt-Banano morate doživeti.« -Nicholas Henderson (inyourspeakers.com)
Po gostovanjih KK Nulla in Zeni Geve v Menzi pri koritu se na istem odru oglaša še ena izmed skupin, ki so v devetdesetih letih »hrup iz dežele vzhajajočega sonca« (prek založbe Skin Graft Records in s pomočjo producenta Stevea Albinija) ponesle v ZDA – s tem pa posledično tudi do naših ušes.
Tokijski trojec Melt-Banana v kratkih, odsekanih komadih, ki jim zaznamujeta predvsem hitrost, vreščeči vokal in drveča kitara, nenehno preizkuša meje vzdržljivosti občinstva. In prav gotovo bodo vokalistka Yasuko Onuki, kitarist Ichirou Agata in basistka Riko Mmm tudi tokrat poskrbeli za intenzivno koncertno izkušnjo, po kakršnih slovijo.
O zasedbi:
Melt-Banana se je razvila iz skupine Mizu, ki jo je vokalistka Onuki Yasuko ustanovila na začetku devetdesetih, med študijem na tokijski univerzi. Že v prvi zasedbi sta se ji pridružila kitarist Ichirou Agata in basistka Rika Hamamoto, ki sta – ob vedno novih bobnarjih – njena tesna sodelavca še danes.
Prelomnica v njihovi karieri je bilo znanstvo s KK Nullom, vodjo zasedbe Zeni Geva, ki jih je povezal z lastnikom ameriške založbe Skin Graft Records, Markom Fischerjem, in producentom Steveom Albinijem. Leta 1994 so v Chicagu posneli svoj prvenec Speak Squeak Creak (1995), z Albinijem pa so sodelovali tudi na plošči Scratch or Stitch (1995).
Skupina je kmalu pridobila številne privržence med pank-rockerji v ZDA in Evropi, ki so jih navdušili kratki, utrgani komadi s histeričnim vokalom in nabrito kitaro. Čeprav je njena priljubljenost hkrati rasla tudi Japonskem (na domačem terenu so si ustvarili čvrsto, četudi nikoli zares množično fenovsko bazo), je za njeno nadaljnjo glasbeno pot bistvena prav zgodnja ameriška izkušnja. Ne le da so na ta način dodobra spoznali tamkajšnji underground, pač pa so tudi navezali stike z glasbeniki, ki slovijo po odprtih ušesih, in z njimi bodisi igrali na turnejah (US Maple, Mr. Bungle) bodisi sodelovali na ploščah (z Mikeom Pattonom na albumu Charlie (1998), z Johnom Zornom na živi plošči MxBx 1998/13,000 Miles At Light Velocity (1999)).
V zadnjem desetletju si je Melt-Banana privoščila tudi nekaj intenzivnejših izletov v elektronske vode. Takšna je plošča Cell-Shape (2003), po kateri je skupina sicer znova napravila ovinek in z albumom Bambi’d Dilemma (2007) zavila v bolj »pop« vode. Elektroniki pa se posveča tudi na nekaterih živih nastopih pod imenom Melt-Banan Lite, kjer kitare nadomešča s semplerji in sintetizatorjem. Lani je izšla njena živa plošča MELT-BANANA Lite LIVE: ver.0.0.
Povezave:
http://www1.parkcity.ne.jp/mltbanan/
http://www.myspace.com/azap
Kot predskupina Melt Banana bo predstavil N’Toko z nekaj pesmi iz prihajajočega ‘japonskega’ albuma Ex Shanti/Future Shanti in si hkrati pustil dovolj prostora za morebitne izlete v bolj hrupne improvizirane vode. Nastop bo skratka prerez njegove dejavnosti v Tokiju in vpogled v smeri kamor ga utegne zanesti v prihodnosti.
Novomeščan Miha Blažič alias N’Toko velja za tehnično najbolj izpopolnjenega slovenskega raperja, ki presega tipične raperske okvire. Svojo kariero je pričel kot vokalist uspešnega funky-jazz-rap kolektiva Moveknowledgement, ter se kasneje začel udeleževati tudi raznih improvizacijskih freestyle tekmovanj, kjer je postal dvakratni državni prvak. S prvencem, imenovanim Cesarjeva nova podoba, si je med rapersko in ostalo, predvsem alternativno publiko, pridobil kultni status glasbenika, ki nadgrajuje tipično rapersko formo. Cesarjeva nova podoba je bila izbrana za ploščo leta po oceni uredništva Radia Študent, kljub temu pa najbrž predvsem zaradi svoje brezkompromisnosti in drugačnosti, ni doživela velikega medijskega odziva. Najmočnejša točka N’Toka so vsekakor njegov odprt pogled na glasbo in odlični, večplastni teksti, s katerimi je navdušil že na svojem prvencu in jih je na svoji novi drugi plošči Dobrodelni koncert ob koncu sveta, le še uspešno nadgrajeval.
Glasbeno ekspresijo pa je razširjal tudi s sodelovanjem s številnimi glasbeniki. Udejstvoval se je kot improvizator v kontekstu svobodno improvizirane godbe, ter kot mc na številnih elektronsko obarvanih dj eventih. Hkrati je ostal dejaven član skupine Moveknowledgement, ki se je vmes spremenila v 5 članski eksperimentalni dub-rock kolektiv, in z njimi posnel zelo odmevno ploščo Listen to Nebukadnezar. Izdal je še dva lastna eksperimentalna EP-ja (Where’s Waldo in Elixiryproslam).
Zadnje pol leta je preživel na Japonskem, kjer je nastopal s svojim novim solo projektom, z elektroniko obarvanim uptempo hip hop eksperimentom v angleškem jeziku. Novi material je zabeležil na mini albumu Ex Shanti/Future Shanti, ki bo 6. oktobra izšel pri japonski založbi Call And Response Records. Udejstvoval se je tudi kot improvizator in nastopal s številnimi japonskimi izvajalci ter posnel ploščo z bobnarjem Seijirom Murayamo.
Povezava:
http://www.myspace.com/ntoko
Vstopnina: 12 € z rezervacijo na email: natasa.s@guest.arnes.si in 14 € na dan koncerta.
Organizacija: Kud Mreža / Menza pri koritu.
_________________
Recenzije:
– Nina Hlebec, Melt-Banana in N’Toko v Menzi pri koritu, Rockonnet, 25. 9. 2010. Foto: Uroš Škrjanc.
– Tit Podobnik, Melt-Banana & N’Toko – Ljubljana, Menza pri koritu, 23. 9. 2010, Nova Muska.
– Goran Kompoš, Melt Banana!!!, Radio Študent, 24. 9. 2010. Video: