Jasmina Husanović (Bosna in Hercegovina):
Kako ponovno povezati feministično in antikapitalistično kritiko?
Predavanje in delavnica
Kako se upreti neoliberalni apropriaciji feminističnih politik z vključitvijo novih teorij družbene emancipacije, brez žrtvovanja boja za družbeno priznanje? Jasmina Husanović meni, da je pomembno ponovno povezati feminizem in kritiko kapitalizma, saj je velik del feminističnega gibanja opustil analizo družbenih razredov, sprejel kulturalizacijo in zavrl sanje o feministični emancipaciji v korist akumulacije kapitalizma. Prek identitetnih politik je razpršil feministično idejo o enakosti in začel promovirati različne modne stile in življenjske sloge, ki so decentralizirali moč žensk kot delavk.
Lilijana Burcar (Slovenija):
S strukturnim uničenjem socializma nazaj v kapitalistično barbarstvo: družbeno-ekonomski položaj žensk
Predavanje in delavnica
Posledica neokolonialne restavracije kapitalizma je masovna redukcija temeljnih socialnih in ekonomskih pravic, ki ima za ženske drugačne učinke kot za moške, saj med drugim temelji na ponovni repatriarhalizaciji družbe. Ta proces je neposredno povezan s prenosom odgovornosti in izdatkov, povezanih z družbeno reprodukcijo, z ramen lastnikov kapitala izključno na ženske. Posledica tega je potiskanje žensk v zasebnost doma, v vlogo prosto razpoložljivih reproducentk ter delno ali v celoti ekonomsko odvisnih partneric, iz česar izhaja tudi predrugačenje njihovega zaposlitvenega statusa: postavljene so v vlogo sekundarne delovne sile, predstavljajoč ogromni bazen rezervne armade delavk, ki je iz formalnega večinoma prestavljena v neformalni sektor. Restavracija kapitalističnih družbenih odnosov temelji na izbrisu socialistične ideje o enakosti in enakopravnosti spolov ter obujanju in utrjevanju izrazito konservativnih konstruktov spolne razlike.
Po predavanju sledi delavnica, ki bo namenjena izmenjavi mnenj in izkušenj ter iskanju možnih načinov delovanja na področju feminističnih politik.
Jasmina Husanović je izredna profesorica kulturologije na Filozofski fakulteti v Tuzli. Ukvarja se s kulturnimi študijami, politično filozofijo in družbeno teorijo. Angažirano deluje predvsem na področju emancipatornih praks v umetnosti, kulturi in produkciji znanja. Objavlja v bosanskih in tujih revijah. V zadnjih letih aktivno sodeluje tudi pri številnih bosanskih in mednarodnih raziskovalno-aktivističnih projektih ter s številnimi institucijami na področju produkcije znanja zadnjega desetletja.
Lilijana Burcar je zaposlena na Filozofski fakulteti v Ljubljani, kjer predava literaturo v njenem družbenopolitičnem kontekstu. Ukvarja se s sistemsko feministično teorijo, antikapitalizmom, neokolonialnimi študijami in družbeno pravičnostjo, s poudarkom na širjenju kritične pismenosti in sistemske ozaveščenosti.
Dogodek je brezplačen.
Organizacija: Rdeče zore.
V sodelovanju: Menza pri koritu.
S podporo: Izvajalska agencija za izobraževanje, avdiovizualno področje in kulturo.