Projekt Acouphene je nastal kot plod sodelovanja francoskih etno-jazz glasbenikov, zbranih v bendu Kerkennah in skupine literatov iz Alternativnega instituta iz Mostarja, sodelavcev literarnega časopisa Kolaps.
Projekt Acouphene je bil prvotno zasnovan na vzajemni improvizaciji – tako med glasbeniki, kot tudi literati, skozi kreativni proces pa se je projekt razvijal v smeri dopolnjevanja in nadgradnje, že obstoječi glasbeni in tekstovni material pa je služil za medsebojno inspiracijo.
V tej postavi je projekt Acopuhene doživel več kot dvajset nastopov v Franciji, Bosni in Hercegovini, leta 2005 pa so za francosko založbo Diade objavili tudi CD z materialom nastalim v Mostarju leto poprej.
Mali tunizijski arhipelag Kerkennah je točka, kjer se srečujejo nebo, zemlja in morje, arabski svet in Evropa. Inspiriran s to specifično geografsko lokacijo, trio Kekennah svojo simboliko in kreativno identiteto najde prav v arabsko-mediteranskih koreninah, ob tem pa se odpira tudi drugim kulturnim i glasbenim vplivom, ter zadržuje orientalni jazz in svobodno improvizacijo kot svoje kreativno jedro.
Člani tria Kerkennah imajo različna glasbena ozadja in enako eklektične reference – od Duka Ellingtona, preko Arta Blakeya, Johna Coltrana in Milesa Davisa do Zakirja Husseina, Anouarja Brahema, Munir Bachirja in ansambla A Kindi.
Osnovno gonilo kreativnega delovanja tria Kerkennah je raziskovanje in delo z različnimi formami umetniške izmenjave – z gledališkimi skupinami, pesniki, pisatelji, vizualnimi umetniki in drugi.
U projektu Acouphene nastopajo člani Kerkennah:
Pascal Billot: kompozicije, bariton in alto saksofon
Nizar Baraket: klavir
Mourad Badtische: bendir, daf, riq, tar, tamborello
ter člani Alternativnega instituta iz Mostarja:
Marko Tomaš
Milo Krpo
Mehmed Begić
Organizacija: Menza pri koritu.