Animal Collective + Axolotl (ZDA) + DJ N Toko (Slovenija)
Če bi vam na pladnju ponudili imena David Portner, Noah Lennox, Josh Dibb in Brian Weitz, vam to najbrž ne bi veliko pomenilo. Če pa vam bi jih servirali kot Avey Tare, Panda Bear, Deakin in Geologist, bi četverico zelo hitro smiselno povezali v Animal Collective. Zanimiva združba glasbenikov, ki izhaja iz ruralnega okolja Marylanda, danes pa je razseljena po različnih koncih sveta, od New Yorka ter Washingtona do Lizbone, je svoj ustvarjalni potencial pričela deliti s svetom leta 2000, ko je izšel samozaloženi prvenec Spirit They’re Gone, Spirit They’ve Vanished.
Čudnogodbena zmes ritualnega plesa in psihedeličnih tavanj je sprva izšla le v butični nakladi nekaj sto izvodov, vendar dovolj, da je pritegnila pozornost založbe Catsup Plate. Razpotegnjeno glasbeno doživetje z obiljem improvizatorskih trenutkov je tistikrat ponudilo povsem svežo glasbeno tvarino, ki pa so jo v začetku opazili predvsem sladokusci in kritiki. Slednji so Animal Collective kot prvoborce umestili v prihajajoči val ameriških folk glasbenikov, ki so ga poimenovali »Nova čudna Amerika«. Glasbeniki znotraj tega ne povsem definiranega kroga so svojo izraznost iskali v tradicionalnih glasbah ameriških prerij, vse prek countryja in bluegrassa do folka in americane, vendar so jo duhu časa primerno predstavljali na veliko bolj zmeden način; z obilo improvizacije in močno prisotno željo po vključevanju novih zvočnih elementov v preverjene glasbene motive.
Čudaškost so Animal Collective še stopnjevali z vizualno podobo, ki se giblje med živalskim svetom nekje na obrobju divjine, grotesknimi kostumi in kalejdoskopom najbolj kričečih barv. Njihova diskografska pot se je nadaljevala z ustanovitvijo lastne založbe Paw Tracks, ki je še aktivneje promovirala njihovo drugačnost. Albumi Hollindagain, Campfire Songs in Here Comes The Indian so nastajali v najrazličnejših postavah, prav na teh pa se je pokazalo, da glavno ustvarjalno os kolektiva tvorita vsestranska Avey Tare in Panda Bear.
Dokončen preboj benda je nastopil z naslednjim albumom Sung Tongs, ki ga je založila napredna in tudi zelo prodorna britanska založba FatCat Records. Z njim, še bolj pa z naslednikom Feels, so prodrli do širših množic in vmes postali prava koncertna atrakcija. Veliko vode je preteklo od dni, ko je kolektiv s svojim muziciranjem brez slabe vesti zlahka odgnal vse prisotne iz dvorane. Vmes se je njihov izraz prečistil, druščina se je znebila mladostniške potrebe po razpuščenem raziskovanju glasbe, pridobila pa je na sproščenosti in bolj sončnem zvenu glasbene substance.
Zadnji album Strawberry Jam je to usmerjenost samo še poudaril, kar se je izkazalo za popoln triumf. To je prva stvaritev animalistov, ki je prilezla med vročih 100 na Billboardovi lestvici najpopularnejših albumov in pregnala še zadnje dvome o veličini tega »zverinjaka«. Vanj ne upajo več podvomiti niti njihovi cehovski kolegi, saj je bobnarja na svojo zadnjo turnejo povabila sama alter-kraljica Björk. V Menzo pri koritu prihajajo Animal Collective na vrhuncu ustvarjalnih moči. Inovativna nabitost z energijo, ki veje iz veranda popevk in sončnih harmonij, obeta polno, intenzivno terapijo za vsa čutila.
Diskografija:
Spirit They’re Gone, Spirit They’ve Vanished (Animal, 2000)
Danse Manatee (Catsup Plate, 2001)
Hollinndagain (St. Ives/Paw Tracks, 2002/2006)
Campfire Songs (Catsup Plate, 2003)
Here Comes the Indian (Paw Tracks, 2003)
Sung Tongs (FatCat Records, 2004)
Feels (FatCat Records, 2005)
Strawberry Jam (Domino Records, 2007)
Vstopnica: 15 EUR z rezervacijo, 18 EUR na dan koncerta
Na dan koncerta je prevzem rezerviranih vstopnic zgolj med 18. in 20. uro na širokopasovni blagajni Menze.
Rezervacije: buba@moj.net in info.menza@gmail.com.