Voodoo Glow Skulls so nastali leta oseminosemdesetega v kalifornijskem mestu Riverside. V bendu so bili sprva trije bratje španskega porekla Frank, Eddie in Jorge Castillas, ter njihov dolgoletni frend Jerry. Fantje so sprva nažigali oster hardcore, dokler niso leta 91 dodali pihalne sekcije, in hardcoru dodali še ska ritme. Na to, da so prvotni postavi dodali pihalno sekcijo je precej vplivalo dejstvo, da so odraščali v latino okolju, ob latino glasbi, pa seveda tudi to, da so sami imeli ska zelo radi. Ta njihova združitev skaja in hardkora pa je ravno tisto, kar jih dela tako posebne. Voodoo Glow Skulls sicer niso s tem odkrili nič posebnega, saj so ska core recept pred njimi odkrili vsaj že Mighty Mighty Bosstones, so pa to počeli dosti bolj radikalno od njih. Razširitev benda s pihalno sekcijo se je zgodila tik pred prvo ameriško turnejo, ki jim je prinesla splošno slavo in jih pripeljala do koncertov z Offspring, No Doubt in 311.
Prvi CD, Who is what is, so Voodoo Glow Skulls izdali leta 92 za Dr. Strange Records. Album je bil prodan v 150.000 izvodih, kar za prvenec nekega underground benda sigurno ni slabo. Brezkompromisen oldschool hardcore, uštiman na ska vižo in ojačan z latino melodijami, metalskimi rifi in rocknrolom je pritegnil tako množice kot tudi Epitaph, ki je bend takoj sprejel pod svoje okrilje.
Firme je bil njihov prvi album, ki je izšel za Epitaph. Najbolj zanimiv pa je zaradi tega ker je izšel v dveh verzijah – angleški in španski. Njemu je leta 97 sledil album Bakile de los locos – njihov najbolj divji album, ki je po mnenju mnogih tudi njihova najboljša plošča. Če bi se orkan dal uglasbiti, bi v ska core izvedbi vsekakor zvenel tako kot Baile de los locos.
Album Band Geek Mafia je izšel osemindevetdesetega. Po razdiralnem Baile de los locos pomeni pravo zatišje po nevihti in usmeritev v mirnejše vode, če takšen izraz pri Voodoo Glow Skulls sploh lahko uporabimo. Ta sprememba je morebiti vpliv šefa Epitapha in kitarista Bad Religion, Breta Gurewitza, ki je album produciral.
Symbolic je zadnji cd, ki je izšel na Epitaphu, nato pa so Voodoo glow skulls presopili na Victory records z albumom Steady as she goes nakazali vrnitev k svojemu pravemu jazu, oziroma k svojim koreninam. Takšno, svojo pravo pot, so potem nadaljevali še na Adicion, Tradicion, Revolucion in na letos izdanem albumu Southern California street music.
Po šestnajstih letih svojega obstoja se lahko Voodoo Glow skulls pohvalijo z osmimi studijskimi albumi, miljonom prodanih plošč, koncerti v eksotičnih deželah, kot sta Brazilija in Japonska, ustanovili pa so tudi lastno trgovino s ploščami, založbo, studio in koncertni klub, kar priča o njihovi neizmerni energiji. Da jim te ne manjka so dokazali tudi že pri nas, ko so pred štirimi leti nastopili na Trnfestu. S svojim glasbenim izrazom so vplivali na številne slupine od Sublime do No doubt. Z svojo iskreno liriko, ki ponavadi uporablja humor, da bi komentirala grdo politično realnost pa so se zasidrali v srca številnih enakomislečih. Še ena njihova posebnost pa je, da pojejo tako v Angleščini kot Španščini.
PRIDIGARJI, iz Ormoža, so bili prva slovenska ska/punk/hardcore skupina nasploh, saj njihovi začetki segajo daleč nazaj, v leto 1988. Glede na to, da so še vedno še kako prisotni na slovenski glasbeni sceni, pa so tudi eden izmed alternativnih bendov z najdaljšim stažem in letos praznujejo dvajsetletnico neprekinjenega delovanja.
Skupina danes šteje osem članov, od katerih sta le še dva iz originalne prve strukture. Starostna lestvica članov je tako razpeta od sredine dvajsetih, pa že krepko proti petdesetim letom. Ne glede na starostne razllike pa so Pridigarji ekipa, ki odlično funkcionira skupaj. Kar ohranja Pridigarje tako dolgo je njihova ljubezen in veselje do glasbe, ki jo igrajo. In tudi močna volja, saj ta glasba ne prinaša dobička, prej celo izgubo in pogosto zahteva tudi lastne vložke. Vse to se najbolje kaže v dejstvu, da večino svojega prostega časa preživijo na koncertih in turnejah.
V obdobju od svojega nastanka so Pridigarji prekoncertirali celo Slovenijo, pa tudi doberšen del Evrope. Kar nekaj turnej po Nemčiji, Avstriji in republikah bivče Jugoslavije imajo za seboj, ob tem pa še številne koncerte na Madžarskem, Češki in Nizozemski,ter v Švici. Igrali so tako na malih koncertih, kot tudi velikih festivalih, od katerih najboj izstopa festival If the kids are united, lani na Dunaju, kjer so nastopali tudi legendarni punk in hardcore bendi The Exploited, UK Sub, Peter and the test tube babies.
Po koncertu dveh legend, vas bo do jutranjih ur zabaval še dj Saltpeter.
Povezavi:
myspace.com/voodooglowskulls
myspace.com/pridigarji
Projekt Twotonebinas je del programa Kud Anarktika, ki domuje v Klubu Gromka. Podpirata ga Ministrstvo za kulturo in MOL Kultura.
myspace.com/twotonebinas
Vstopnina: 13€ z rezervacijo na twotonebinas@gmail.com, na dan koncerta 15€.
Organizacija: Twotonebinas in Menza pri koritu.
__________________
Recenziji:
– Lea Lesar, Rockline.
– Monika Klinar, RockOnNet.