Zasedba Monozid je nastala v Leipzigu leta 2003. Njeno jedro sta kitarist Franz in bobnar Max, ljubitelja post-punka in sorodnih zvrsti, ki izvirajo iz osemdesetih let, in prepričana zagovornika DIY etike, ki sta jo sprva prakticirala kot organizatorja glasbenih dogodkov v lokalnem skvotu. V zasedbi Monoid sta v desetih letih sodelovala s celo vrsto glasbenikov; danes ob njiju najdemo Ralfa, ki igra kitaro, bas in sinte. Njihov zvok je mešanica post-punka, noise-rocka, novega vala, shoegaza in no-wava.
Monozid so doslej izdali EP-ja Erstens (2006) in Waiting For The Circus (2007), album Say Hello To Artificial Grey in split EP z newyorškimi postpunkerji Bootblacks, s katerimi se odpravljajo tudi na tokratno turnejo.
Maja lani so s producentom Petrom Mavrogeorgisom, ki je med drugim zaslužen za zvok albuma High Violet tudi pri nas priljubljenih The National, za prvenec Bootblacks, pa tudi za remikse komadov Cavovih Grindermanov, Philipa Glassa itd., posneli svoj drugih album A Splinter for the Pure, je izšel decembra.
Monozid so v zadnjih desetih letih odigrali več kot 200 koncertov na desetih d. i. y. turnejah po Evropi in ZDA, skupaj z bendi, kot so Cut City, For Against, The Men, Belgrado, Led Er Est, Don Vito, The Feeling of love, Mt. Sims, Charles de Goal idr.
Zasedba: Franz – vokal, bas, kitara Max – bobni, tolkala Ralf – kitara, sintetizator, bas, hrup
Zasedba Bootblacks je nastala iz razbitin kalifornijskih The Holy Kiss, potem ko sta se dva njihova člana, kitaristka in bobnarka Alli Pheteplace in basist Panther McDonald, pred štirimi leti preselila iz San Francisca v Brooklyn. Novi bend, tako kot The Holy Kiss, gradi na zapuščini post-punka in bluesa in za velik navdih šteje početje Nicka Cavea in Rowlanda S. Howarda iz časov The Birthday Party.
Bootblacks so prve posnetke objavili na split singlu z nemškimi kolegi Monozid (Majorlabel 2010). Konec lanskega leta pa je izšel njihov albumski prvenec, ki so ga posneli s producentom Petrom Mavrogeorgisom (The National) in bobnarjem Jimom Sclavunosom (Nick Cave and the Bad Seeds, Grinderman). V množici bendov, ki so zadnje desetletje poskrbeli za preporod post-punka, Bootblacks morda ne premikajo meja tega žanra, prav gotovo pa zvenijo dovolj ostro, energično, a tudi melodično, da bi morali požeti simaptije pri privržencih bendov, kot so Depeche Mode, Joy Division ali Bauhaus.