Med svojim bivanjem v slikoviti benečanski vasici Topolovo je pesnik Matjaž Pikalo dobil navdih za otroško pesniško zbirko Zverinice prijateljice in ji dodal še zgoščenko, ki vsebuje štirinajst pesmi v izvedbi glasbene skupine Autodafé. Pesmi sta uglasbila Matjaž Pikalo in Luka Ropret. Zgoščenka je izšla v knjigi, ki je opremljena z ilustracijami Cosima Miorellija. Knjiga je dvojezična, pesmi so prevedene tudi v italijanščino (prevod: Michele Obit). Izšla je konec junija letos (Novi Matajur, 2012).
Skupina Autodafé, katere vodja je Pikalo, je ob tej priložnosti pripravila koncert v dolžini petinštirideset minut. V zasedbi je pet članov, skupina igra na akustična glasbila: Matjaž Pikalo – harmonika, glas, Luka Ropret – kitara, Andrej Hawlina – violina, Jaka Hawlina – bariton, trobenta, Petra Pikalo – bobni, tolkala, glas. Pesmi – refrene pomagajo peti tudi njihovi otroci.
Vsaka pesem izmed Zverinic prijateljic je zgodba zase, v njih pa poleg tujca, foresta, nastopajo živali – zverinice, kot so: volk, lisjak, vešče, čuk, kavka, pèsek, mačka, miška itn. Glasba nekoliko spominja na benečansko, kjer so pesmi tudi nastale. Že sam naslov zgoščenke pa prikliče v spomin legendarne Zverinice iz Rezije. Pesmi so primerne za otroke od tretjega leta naprej.
Koncert otroških pesmi smo pripravili ravno v času Miklavža, zavetnika otrok, kar bo tudi prva predstavitev Zverinic prijateljic v Ljubljani.
_______________
Matjaž Pikalo (1963) je večstranski umetnik, pesnik in pisatelj, glasbenik in igralec, scenarist in dramatik ter prevajalec. Diplomiral je iz etnologije in sociologije kulture na filozofski fakulteti v Ljubljani (1988) in študiral na VIII. univerzi v Parizu (1990/91). Piše za otroke in odrasle. Njegovo prvo delo za otroke je slikanicaPrisluhni školjki z ilustracijami Ane Šalamun. Z njo je ustvaril še slikanice Samsara, deklica, da ji ni para (2003), Marinamarina ter Misli dobro in modro. Njegovo najbolj znano delo za otroke je knjiga kratkih zgodb Luža (2001). Napisal je tri dramska dela za otroke, v katerih je sodeloval tudi kot igralec: Trgovci z novci (2003) in Cirkus Butale (2004) ter Lažnivi Kljukec (2006). Kot igralec (glas) se pojavlja še v televizijskih serijah za otroke Pozabljene pravljice naših babic in Bisergora, igral pa je tudi v gledališki igri za otroke Škrat Tuki-tam in njegove težave (1993) avtorice Eke Vogelnik. Za prvenec-CD otroške pevske skupine Ljubljanski lumpi z naslovom Šolski zvonec (2004) je prispeval več pesmi, med njimi tudi naslovno in druge (Misli dobro in modro, Zakaj moram? …) Leta 2012 je izšla knjiga pesmi za otroke Zverinice prijateljice, ki ji je dodana tudi zgoščenka, na kateri je štirinajst uglasbenih pesmi v izvedbi skupine Autodafé.
Glasbeno skupino Autodafé je za predstavljanje svoje poezije ustanovil pesnik Matjaž Pikalo. Njen prvi nastop se je zgodil novembra leta 1994, ob tristo letnici Voltairovega rojstva, ki je tudi botroval imenu skupine. Izraz »autodafé« se namreč kot oznaka za kaznovanje večkrat pojavi v njegovem kratkem romanu Kandid ali Optimizem. Pomeni pa še izpričanje vere oz. sežig »krivovercev« ali »krivoverskih knjig«, pa tudi samovžig. Skupina je posnela tri zgoščenke Le voyage imaginaire–Namišljeno potovanje (1997), Cinéma Voltaire–Les chansons populaires (2001), Zverinice prijateljice (2012) ter EP z naslovom Adf, depuis 1994 (2009). V vseh teh letih delovanja je postala priljubljena zaradi izjemno inovativne in ekstravagantne glasbe, ki vključuje tako zimzelene kot lastne pesmi, predvsem poezijo Matjaža Pikala. Skupina igra akustična glasbila in glasbo, ki obsega sintezo poezije, kabareja, šansona, punka in rock’n’rolla.