PRI KORITU SMO ENGLISH INFO PROGRAM MLADINSKI CENTER ARHIV
PRI KORITU SMO ENGLISH INFO PROGRAM MLADINSKI CENTER ARHIV
Sreda, 1. 2. 2012, ob 18:00
Gledališče senc

Gledališče senc je pojav, ki obstaja v kulturah od Azije do Balkana, vsakič v drugačni, lokalni kulturi prilagojeni obliki. V vseh kontekstih je gledališče senc bilo in je izraz nižjih, družbeno nesprejemljivih ali revnih. Tradicionalne teme gledališča senc so revščina, lakota, izločenost. Glavni junak – Karadjoz – je revež z veliko otrok, ki s humorjem, triki in prevarami zmaguje, rešuje probleme in se norčuje iz vsega, kar je represivno. On je simbol boja zoper kruto oblast, nasilno moč, nepravičnost, avtoriteto, pohlep in neumnost. Karadjoz še živi v Turčiji in Grčiji, kjer je to predvsem zabava za otroke – čeprav so vsebine predstav izrazito aktualno-politične. Gledališče senc še obstaja v Aziji, obstajalo pa je v današnji Makedoniji, BiH in Srbiji vse do 30. let 20. stoletja.

gledalisce-senc Naš cilj je oživeti gledališče senc v novem okolju in psokrbeti, da postane medij in portal kulture ranljivih skupin. Izjemna skromnost potrebnih sredstev za gledališča senc ustvarja vsem dostopno zabavo in prinaša užitek ustvarjanja, hkrati pa pripelje do artikulacije lastnega položaja in medsebojnega spoznavanja in razumevanja kultur, sodelovanja in solidarnosti. Trema ne obstaja – vsi igralci so skriti. Manipulacija z dvodimenzionalnimi lutkami je veliko bolj enostavna kot klasične lutkarske tehnike. Izvajalca sta lahko samo dva, lahko pa se število poveča (živa glasba, zbor). Delovanje z glasbo, lučmi, kolektivno premišljevanje teksta, uporaba že obstoječih tekstov, ter veščina improvizacije omogočajo, da se skozi tradicionalne tehnike pripovedujejo sodobne življenske zgodbe.

Prof. dr. Svetlana Slapšak bo pojasniła kontekst, tekste, vizualno konstrukcjo in družbeno – kulturno funkcijo gledališča senc.

Projekt Gledališče senc – kulturna socializacija Srbskega kulturnega centra Danilo Kiš je financiran s strani Evropskega socialnega sklada in Ministrstva za kulturo RS – Operativnegi program razvoja človeških virov za obdobje 2007–2013, razvojne prioritete »Enakost možnosti in spodbujanje socialne vključenosti«, prednostne usmeritve: »Dvig zaposljivosti ranljivih družbenih skupin na področju kulture in podpora njihovi socialni vključenosti«.

Vstop prost
Organizacija: Menza pri koritu

facebooktwitter